A
---
Akumulator litowo-jonowy - Lekki akumulator używany w wielu urządzeniach przenośnych.

Aparat telefonu - Telefony z wbudowanymi aparatami fotograficznymi umożliwiają wykonywanie i przechowywanie zdjęć i/lub filmów wideo.

B
---
Bluetooth - Umożliwia bezprzewodową łączność, strumieniowe, przesyłanie np: zdjęć z jednego urządzenia do drugiego.

BREW - Binarne środowisko wykonawcze dla urządzeń bezprzewodowych to niezależna od aplikacji platforma pozwalająca na uruchamianie na urządzeniach przenośnych wielu niewielkich programów takich jak gry, niezależnie od systemu operacyjnego telefonu.

C
---
CDMA - Kodowanie CDMA to standard charakteryzujący się nawiązywaniem połączenia na pojedynczym zakresie częstotliwości komórkowych wykorzystywany w Stanach Zjednoczonych oraz Azji.

Czat - Funkcja telefonu komórkowego umożliwiająca komunikację z innymi osobami za pomocą bieżącej komunikacji tekstowej.

Częstotliwość - Wyrażana w hercach określa liczbę powtórzeń funkcji periodycznej bądź wibracji w określonym czasie.

D
---
Dioda LED - Niewielka lampka znajdujące się w wielu telefonach komórkowych.

Dzwonek polifoniczny - Polifoniczne dźwięki sygnalizujące nadchodzące połączenie, są bardziej złożone niż standardowe dźwięki monofoniczne.

E
---
EDGE - Technologia w którą wyposażone są niektóre modele telefonów komórkowych, zapewniająca dostęp do treści multimedialnych i innych zastosowań szerokopasmowych z szybkością przesyłania danych większą od standardowej.

Ekran dotykowy - Technologia ekranów dotykowych umożliwia wybieranie numerów, naciskanie przycisków i przewijanie menu, list i obrazów za pomocą dotyku.

Electronic Serial Number - To unikatowy 32 bitowy numer identyfikacyjny służący do aktywowania telefonu komórkowego.

Evolution Data Only - Standard wykorzystywany w niektórych telefonach komórkowych np: korzystających z sieci CDMA do bezprzewodowego przesyłania danych.

G
---
GPS - System globalnego pozycjonowania to narzędzie nawigacyjne umożliwiające użytkownikom określenie swojej pozycji i ruchu za pomocą odbiornika obliczającego współrzędne geograficzne.

GSM - Popularny światowy standard technologii komunikacji bezprzewodowej pozwalający zarejestrowanym użytkownikom na korzystanie ze swoich telefonów w wielu częściach globu.

H
---
Hearing Aid Compatible - Skrót wskazujący, że telefon komórkowy jest przystosowany do wykorzystania przez osoby słabo słyszące.

HSDPA - Funkcja telefonii komórkowej trzeciej generacji zapewniająca użytkownikom większą szybkość przesyłania danych dla potrzeb zastosowań multimedialnych.

I
---
Identyfikator dzwoniącego - Funkcja telefonu umożliwiająca wyświetlanie na ekranie LCD telefonu informacji o połączeniu przychodzącym.

Instant Messaging - Narzędzie komunikacyjne umożliwia użytkownikom prowadzenie na bieżąco konwersacji za pomocą wiadomości tekstowych wprowadzanych na ekranie telefonu komórkowego.

IMAP4 - Technologia ta pozwala na odbiór i wysyłanie wiadomości e-mail z poziomu przeglądarki w telefonie komórkowym.

J
---
Java - Język programowania opracowany w firmie Sun Microsystems będący dominującą platformą dla urządzeń przenośnych i umożliwiający pobieranie niezależnych aplikacji przeznaczonych do wykorzystania bez konieczności połączenia z internetem.

K
---
Klawiatura QWERTY - Te wygodne miniaturowe klawiatury ułatwiają i przyspieszają pisanie wiadomości e-mail, wiadomości tekstowych.

L
---
LCD - Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, urządzenie wyświetlające obraz.

M
---
MEID - To unikalny numer identyfikacyjny znajdujący się w każdym urządzeniu przenośnym CDMA stosowany do uwierzytelniania.

MMS - Umożliwia wysyłanie i odbiór za pomocą urządzenia przenośnego tekstu, obrazów, treści wideo i dźwięków.

MP3 - Pliki MP3 to cyfrowe pliki dźwiękowe obsługiwane przez wiele telefonów komórkowych.

Megapiksel - Odpowiada milionowi pikseli i jest jednostką określającą możliwości odwzorowania obrazów przez aparaty cyfrowe. Im większa liczba megapikseli, tym lepsze obrazy cyfrowe można uzyskiwać za pomocą aparatu.

Mobilna poczta e-mail - Funkcja dostępna w telefonach komórkowych, umożliwiająca sprawdzanie wiadomości e-mail za pomocą konta pocztowego w internecie bądź dowolnej innej aplikacji.

Mobilny system operacyjny - System operacyjny znajdujący się w urządzeniu przenośnym, określający rodzaje i wersje obsługiwanych aplikacji.

Mobilne radio - Radio satelitarne lub cyfrowe w telefonie komórkowym umożliwiające dostęp do całej gamy strumieniowych kanałów oferujących na żywo muzykę, informacje sportowe, rozmowy i nie tylko.

N
---
Nadajnik FM - Umożliwia dostęp do stacji radiowych FM z poziomu urządzenia przenośnego.

O
---
Odtwarzacz muzyczny telefonu - Odtwarzacz muzyczny telefonu umożliwia odtwarzanie ulubionych utworów cyfrowych np: w postaci plików MP3 w dowolnym miejscu i w jakości stereo.

P
---
Pasmo - Grupy częstotliwości przeznaczone wyłącznie do komunikacji bezprzewodowej.

Przeglądarka internetowa - Oprogramowanie służące do wyświetlania stron internetowych.

Połączenie oczekujące - Funkcja umożliwiająca powiadamianie użytkownika o nadchodzącym połączeniu bez przerywania trwającej rozmowy lub transmisji danych i pozwalająca na przyjęcie, odrzucenie bądź zignorowanie połączenia.

PCS - Oprogramowanie PC Suite umożliwia użytkownikom synchronizację danych przechowywanych w telefonie z plikami znajdującymi się na komputerze.

POP3 - Protokół umożliwia użytkownikom dostęp do wiadomości e-mail na urządzeniu przenośnym.

PTT - System stosowany w telefonach komórkowych umożliwiający komunikację między dwoma lub większą liczbą rozmówców w sposób przypominający urządzenia walkie-talkie.

Poczta głosowa - Usługa pozwalająca na odbieranie, przechowywanie i pobieranie wiadomości głosowych na telefonie komórkowym zastępująca automatyczną sekretarkę.

S
---
SMS - Usługa SMS umożliwia użytkownikom wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych napisanych przy użyciu klawiatury telefonu.

T
---
Tuner AM/FM - Umożliwia dostęp do stacji radiowych FM z poziomu urządzenia przenośnego.

Tryb samolotu - To ustawienie wyłącza elementy nadajnika radiowego w telefonie komórkowym umożliwiając bezpieczne korzystanie z pewnych funkcji na pokładzie samolotu.

Telefon jednobryłowy - Te popularne telefony zawdzięczają swą nazwę smukłemu kształtowi. Ich popularność zwiększają łatwo dostępne przyciski i wyraźny wyświetlacz.

Telefon z klapką - Jedna z najpopularniejszych odmian telefonów komórkowych umożliwiająca odebranie połączenia po otwarciu klapki i jego zakończenie po zamknięciu klapki.

Telefon rozsuwany - Telefony rozsuwane składają się z dwóch segmentów wygodnie rozsuwanych dla łatwego dostępu do klawiatury i zapewniających jej ochronę po zsunięciu.

TFT - Wyświetlacz zapewnia wyjątkową wyrazistość kolorów bez zwiększonego zużycia energii z akumulatora.

Tapeta - Niestandardowy obraz tła wyświetlany na ekranie telefonu komórkowego.

U
---
USB - Połączenie kablowe wykorzystywane często do przesyłania danych między telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami.

W
---
Wybieranie głosowe - Funkcja wybierania głosowego umożliwia wybieranie numerów telefonicznych przez wymawianie imienia i nazwiska osoby lub kontaktu.

WAP - Protokół umożliwiający dostęp do stron internetowych zaprojektowanych specjalnie dla telefonów komórkowych obsługujących standard WAP.

Wi-Fi - Technologia pozwalająca na łączenie się z siecią internet na określonym obszarze z poziomu urządzenia bezprzewodowego.

Z
---
Zestaw głośnomówiący - Zestaw umożliwiający rozmowę bez angażowania rąk, który jest bardzo przydatny podczas prowadzenia samochodu lub wykonywania wielu czynności równocześnie.